Vyhledej
Novinky emailem
Taneční skupina Angeles Dance Group > Doprava > aktuálně

D11 do Jaroměře pro motoristy do vánoc, pro nemotoristy na 1 den

Redakce / 28.09.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V sobotu 24. září mohla široká veřejnost vyzkoušet asfalt nového úseku D11 z Hradce Králové do Smiřic. Byl to takový předvolební dáreček. Ten vánoční prý dostaneme 17. prosince 2021, kdy by se měl pro motoristy otevřít přes 22 km dlouhé úsek D11 z Hradce až do Jaroměře.

FOTOGALERIE - D11 den otevřených dveří 24 9 2021

Pátek 17. prosince 2021 tak bude ten den, který by se měl zapsat do historie prodlužování dálniční sítě v Královéhradeckém kraji. D11 se tak prodlouží ze současných 91 km na 113,4 km. Cílová páska je však na 154. kilometru.

Den otevřených dveří nebyl v sobotu 24. září jen o jízdě na bruslích, koloběžkách či na kole či skatebordech, ale také o prezentaci stavebních strojů, složek IZS, i zábavě pro děti a dospělé. Plně k dispozici však byl jen vybraný 6km úsek: zátarasa směrem na Hradec byla již u Lochenic, směrem na Jaroměř byla finální zátarasa až na úrovni začátku Černožic. Auta parkovala na dálnici u sjezdu ve Smiřicích. Řidiči si tak mohli při výjezdu z akce ještě vyzkoušet, jaké to je vyjíždět z vedlejší silnice na páteřní krajskou silnici I/37 vedoucí z Hradce do Jaroměře. 

Pokud jste o této události nevěděli, sledujte náš portál a s ním i pravidelný seznam akcí na víkend, který vydáváme každý týden a kde tato akce nechyběla. Sledovat náš můžete i na Facebooku.

Hotové úseky pro inline?

Jak nám sdělil zástupce ŘSD Ing. Jan Rýdl, tento den byl výjimečný a jinak nelze dálnici takto využívat po dobu stavby ani minutu. „Tento úsek dálnice je stále stavbou, vztahují se tak na něj pravidla o zákazu vstupu na stavbu nepovolaným osobám,“ vzkázal tak všem, kdo by si chtěli jít zabruslit či zajezdit na tento úsek dálnice mimo avizované akce pro veřejnost. 

Do otevření stavby pro motoristy již o podobné akci neuvažují. Motoristé mají slíbeno, že po novém úseku D11 z Hradce do Jaroměře, který měří přes 22 km, se svezou poprvé týden před letošními Vánoci: v pátek 17. prosince 2021. 

Soudními spory ohrožený obchvat 

Na dotaz redakce, zda stavbě obchvatu kolem Jaroměře, která navazuje stavbu D11,  brání ještě nějaké soudní spory s panem Kučerou, vlastníkem pozemků kolem Hořenic, odpověděl, že ano. Obchvat by se měl u právě zmíněných Hořenic napojovat na budovanou dálnici D11 a na nynější komunikaci. Motoristé mířící na Náchod objedou po obchvatu sever Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice, který byl oblíbeným místem pro inline bruslení před svým otevřením před 15 lety. 

Na portále zdopravy.cz je uvedeno, že soudce Vrchního soudu v Praze František Kučera vede se státem do deseti sporů o pozemky kolem dálnice D11 u Jaroměře. „Podle právní zástupkyně Františka Kučery jsou zásadní dva spory, ostatní jsou k těmto přidružené. Jde o parcelu v místech plánovaného dálničního sjezdu a o kauzu týkající se větší části pozemků, jež stát potřebuje pro obchvat,“ píše se na portálu zdopravy.cz.


Celkem 154 km dlouhou dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové a dále na hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978. Nyní (září 2021) dálnice končí v Hradci Králové, kde byla otevřena v roce 2017. K aktuálním 91 km by v prosinci mělo přibýt další 22,4 km - dálnice tak bude končit kousek za Jaroměří. Stále však chybí přes 40 km k hranicím s Polskem. Na polské straně se staví dálnice již v těsné blízkosti hranic. Pokud se udrží dosavadní tempo výstavby (posledních 5 let), můžeme počítat s tím, že stavba 154 km dálnice trvá v ČR půl století. 

Dokumenty ke stavbě

Hradec Králové - Smiřice  , Informační leták (info o stavbě k 9/2021)  

Smiřice - Jaroměř - mapa projektu zde , stav stavby v září roku 2021 si můžete přečíst v tomto infoletáku

Na dokumentaci stavby k červnu 2021 se můžete podívat v tomto videu

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ŘSD

Související články
Nákladní doprava bude i po 17. prosinci stále proudit přes Jaroměř. Nový úsek D11 bude zpoplatněn
Byl otevřen další úsek dálnice D11 z Hrace Králové do Jaroměře. Podívejte se na videoreportáž a záznam prvního průjezdu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 5288x