Vyhledej
Taneční skupina Angeles Dance Group > Rozhovory > Osobnosti regionu

Dubenecká škola měla otevřeno i v sobotu. Lidé se zde léčili tancem.

Redakce / 8.03.2016, Dubenec
Protančit večer je zábava, kterou zná většina z nás - na plesech, diskotékách, mejdanech se tancuje až do rána. V dubenecké tělocvičně protančilo 6 hodin 22 zájemců v rámci workshopu Medicíny pohybu Kateřiny Stejskalové. Ano, tanec je léčba! A School of Movement Medicine (Medicína pohybu) není vlastně nic nového - jen se na tuto možnost léčby v západních civilizacích jaksi zapomnělo. Právě o tom jsem si s Katkou povídala.

Medicína pohybu, tedy Movement Medicine, je v Čechách poměrně nová věc. Jak jsi se k ní ty dostala? 

Škola medicíny pohybu byla založena před 9 lety, poprvé do Čech jeden ze zakladatelů Ya’Acov přijel v roce 2007. Jeho seminář jsem tenkrát tlumočila a do Movement Medicine jsem se zamilovala. V současné době učím v Čechách Movement Medicine sama jako učitelka-učednice. Brzy začne učit i další učedník Ondřej v Brně. 


Na jakých základech vznikala Medicína pohybu?

Zakladatelé školy (School of Movement Medicine) - Susannah a Ya’Acov Darling Khan - byli 18 let nejbližšími spolupracovníky Gabrielle Roth, zakladatelky Tance 5 rytmů. Poté zjistili, že už do toho zapojili mnoho dalšího a založili svoji School od Movement Medicine. Jejich práce má mnoho kořenů, z nichž jeden Tanec 5 rytmů.


Movement Medicine, a možná i Tanec 5 rytmů, je pro většinu z nás cizí slovo. Co si pod tím máme představit? 

Movement Medicine je pohybová praxe, která nám pomáhá otevírat se do své přirozenosti, do své tvořivosti a do svého pravého potenciálu. Vrací nás do těla a spojuje nás s pohybem, který v každém z nás už je. A život sám je pohyb, takže když se spojujeme s pohybem, tak se napojujeme na přirozený život, který námi teče.


V tom termínu je slovo medicína - lék.

Ano, tanec jako takový byla první medicína lidí. Ve starých kulturách byl vždy tanec součástí léčebných rituálů a skutečně se skrze tanec léčilo. V Africe jsou kmeny, kde dodnes zachovávají tyto léčebné taneční rituály. Staří šamani léčí srkz tanec. Vždy to tady bylo, až v naší západní kultuře jsme na to zapomněli. Movement Medicine je způsob jak vrátit medicínu tance do našeho kontextu západní společnosti a oživit ji.


Je to lék vhodný pro všechny?

Ano. Tento směr je otevřený pro kohokoliv, kdo má tělo a chce tančit. Není tam vůbec žádná podmínka, úplně každý v sobě máme pohyb. Včetně 90letých důchodců. Během tance se nemusí celou dobu stát - tančit se může vsedě či vleže. Každý si může v danou chvíli dělat, co je mu příjemné.


Je to tedy možnost, jak léčit i psychickou nepohodu a závažnější psychické stavy? 

Ano a zároveň se závažnějšími psychickými stavy je to složitější. Rozhodně tu nedoporučuji vysadit všechny léčby a jít místo toho na lekci Movement Medicine. Tanec a spontánní pohyb může však k léčbě takových stavů zásadně přispět.

V jedné knize jsem četla, že když v mnoha kmenových kulturách přijdete k léčiteli s tím, že se cítíte depresivní, bez nálady a smutní, položí vám 4 otázky: Kdy jsi přestal tančit? Kdy jsi přestal zpívat? Kdy jsi přestal být okouzlen příběhy? Kdy jsi přestal nalézat útěchu ve sladkém území ticha?Dnes máš za sebou celodenní premiéru svého workshopu. Jsi spokojená?

Mám z toho radost. Uvědomuji si podporu ve spojení s lidmi, kteří používají tanec jako medicínu. Na parketu bylo mnoho nových tváří, které se staly rychle známé. Tanec otvírá možnost se dívat očima srdce. Byla to krásná skupina, která šlo hluboko do svých tanců. Je pro mne vždy velkým obohacením tancovat se skupinou lidí.


Kde jinde se mohou zájemci účastnit tvých workshopů?

V Praze mám jednou týdně večerní dvouhodinové lekce - jsou otevřené pro každého. Celodenní workshop byla premiéra a ráda budu vyjíždět mimo Prahu častěji.

Pořadatelé workshop DubenecPořadatelé zleva: Blanka J"nová, tanečnice, Věra LIšková, Kateřina Stejskalová

Co vedlo k tomu, že se premiéra konala právě v Dubenci?

Zorganizovaly mi ji kamarádky z místního (lanžovského) spolku Žen-sen  - Blanka Junová a Věrka Lišková. A dubenecká škola je čistý prostor. Ani jsem neměla pocit, že tančíme v tělocvičně. Velká okna do zahrady působila moc příjemně. A navíc tančící skupina sama transformuje prostor. 


Svojí profesí jsi terapeutka. A zároveň lektorka - učednice Movement Medicine. Co to obnáší stát se lektorkou School of Movement Medicine?

Důležité je mít to v srdci. Stane se to součástí tvého života. Nejdřív musíš vstoupit do tzv. Učednického výcviku (Apprenticeship). Předtím musíš odtačnit spoustu hodin - třeba na workshopech, jako byl ten dnešní, pak i na intenzivních několikadenních, což pro Čecha znamená výjezdy do zahraničí.  Učednický výcvik tě podpoří jako člověka, pomůže ti objevit a rozvinout tvůj potenciál a tvořivost. Teprve po tomto výcviku můžeš vstoupit do Profesionálního výcviku (Professional Training). Můj Učednický výcvik začal v březnu 2012 a v květnu 2014 jsem skončila poslední modul základního Profesionálního výcviku. Před tím, než mohu přistoupit k promoci a stát se certifikovanou lektorkou Movement Medicine, musím odučit spoustu hodin, vytvořit projekt, nabídnout Movement Medicine jako součást charitativního projektu. Mám na to 5 let od dokončení modulu. Ale vzdělávání nekončí promocí, je to celoživotní cesta.


Pořád se bavíme o dospělých, ale je tato metoda vhodná i pro děti?

Určitě. Jsou lektoři, kteří učí i děti, mým přáním je pracovat s mladými, dospívajícími lidmi. V době dospívání lidé rozkvétají do svého potenciálu, bez podpory je to náročné. Tento specifický tanec může podpořit potenciál mladých lidí, aby ho mohli rozvinout již od mládí a žít svoji svobodu. 


O Movement Medicine mohou lidé víc dozvědět na stránkách www.cesta-podle-brandon-bays.cz, a také v knize, kterou vydala Maitrea česky pod názvem Léčení pohybem, nebo přímo na stránkách školy www.schoolofmovementmedicine.com


Autor: Kateřina Sekyrková


Související články
Lucie Sýkorová z TS Attitude: „Výzvy jsou super. Motivují nás a dostávají z naší osobní "komfortní zóny”.
Zápis do tanečních kurzů na rok 2016 stále probíhá
Angeles Dance Group - královédvorská taneční skupina s vlastní show
Soutěžní taneční páry kroužily po parketu Hankova domu celý víkend
Taneční skupina Attitude otevírá taneční lekce pro minitanečníky ve věku 2,5 - 4 roky
Úspěchy orientálních tanečnic ze Dvora Králové
Pjér la Šé'z v Trutnově radil, jak rozšířit své vědomí v nevědomí
Den matek v dubenecké šškole
Deváťťáci z dubenecké šškoly absolvovali kurz etické výchovy
Jóga v Dubenci na školní rok 2016/17
Divadlo bratří Formanů opět v našem kraji - s představením Deadtown, které opakovaně vyprodalo Paříž
Vaše komentáře

Přečteno 1050x