Vyhledej
Novinky emailem
Taneční skupina Angeles Dance Group > Služby občanům > Hasiči

Nový úsek D11 se ještě neotevřel a už se tu bouralo. Jen cvičně

Redakce / 9.12.2021, Dvůr Králové nad Labem
Na dálnici D11 proběhlo ve středu 8. prosince 2021 společné cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje, jehož cílem bylo ověřit si v reálných podmínkách svou připravenost a akceschopnost na dosud neotevřeném úseku dálnice.

FOTOGALERIE - Cvičení IZS na D11 8 12 2021

Nových 23 km dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se má otevřít v pátek 17. prosince. Spolu s jejím otevřením krajští hasiči doufají, že se zlepší dopravní situace nejen na souběžné silnici č. 33

V to doufají i zdravotničtí záchranáři. 

„Výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby po přetížené stávající silnici č. 33 denně transportují mnoho pacientů. Často tam také zasahujeme u závažných dopravních nehod. Od otevření nového úseku dálnice D11 proto očekáváme mimo jiné úbytek dopravních úrazů, ale také zrychlení transportu kriticky nemocných do specializovaných center v královéhradecké nemocnici,“ uvedl ředitel krajských zdravotnických záchranářů Libor Seneta.

„Na zajištění bezpečnosti na nově zprovozněném úseku dálnice D11 budou podílet policisté z dálničního oddělení v Jaroměři a také policejní hlídky dálničního oddělení Pravy. Naším cílem bude zabezpečit i na tomto úseku dálničního tělesa, aby řidiči v co nejvyšší míře dodržovali všechna pravidla a dbali zásad bezpečné jízdy po „další páteřní tranzitní krajské“ komunikaci,“ uvedl brig. gen. Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Cvičná nehoda a zásahy

Cvičně došlo ve středu 8. prosince v dopoledních hodinách na 107. kilometru ve směru Praha – Jaroměř k  dopravní nehodě. Vozidlo se v důsledku kolize převrátilo a zůstaly v něm zaklíněné dvě zraněné osoby. Cvičná nehoda, kterou ohlásil na tísňovou linku náhodný svědek, se odehrála nedaleko exitu Jaroměř – jih.

Na místo se sjely všechny složky IZS, kdy primárním úkolem bylo kromě záchrany života a zdraví osob i zajištění místa dopravní nehody s ohledem na okolní provoz na tělese dálnice. Společné zásahy hasičů, záchranářů a policistů u dopravních nehod patří sice ke každodenní činnosti v rámci IZS, v podmínkách nového dálničního úseku byla ale ověřena mimo jiné také součinnost operačních středisek, řízení a organizace zásahu nebo fungování vzájemné komunikace v místě události.

Zapojené složky IZS:

  • Policie ČR – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje – dálniční oddělení Pravy a Jaroměř
  • HZS Královéhradeckého kraje – profesionální jednotky ze stanic Jaroměř a Hradec Králové – Pražská
  • Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje – výjezdové skupiny RZP z Hradce Králové a Jaroměř, inspektor provozu

Cíl cvičení

„Cvičení nám umožnilo ověřit si mimo jiné dojezdové možnosti našich profesionálních jednotek, které jsou pro zásahy na tomto dálničním úseku předurčeny a budou také od nového roku personálně posíleny. Jedná se o profesionální jednotky ze stanic Hradec Králové – Pražská a Jaroměř, které se obdobně potkávají u četných zásahů na silnici č. 33. Doufáme, že zprovoznění další části dálnice povede ke zvýšení míry bezpečnosti silničního provozu a zároveň se projeví příznivě na hustotě dopravy na okruhu v Hradci Králové a průtahu Jaroměří. To by pak mohlo přispět k lepší průjezdnosti městy pro zásahovou techniku,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.

Také zdravotničtí záchranáři přivítali možnost seznámit se s novým dálničním úsekem ještě před jeho otevřením.

„Cvičení se zúčastnily výjezdové skupiny RZP ze základen v Hradci Králové – Bláhovka a Jaroměř, které na tomto úseku budou zasahovat i v reálných případech. Zároveň s nimi na místo vyjel také inspektor provozu, který je předurčen k vedení zdravotnické složky při velkých nehodách a mimořádných událostech. Ověřili jsme si zejména dostupnost jednotlivých úseků D11 a dojezdové časy posádek z jednotlivých základen. Tyto informace do budoucna poslouží zdravotnickému operačnímu středisku při řešení dopravních nehod nebo jiných mimořádných událostí na novém dálničním úseku,“ dodává Seneta.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj


Související články
Byl otevřen další úsek dálnice D11 z Hrace Králové do Jaroměře. Podívejte se na videoreportáž a záznam prvního průjezdu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 663x