Vyhledej
Taneční skupina Angeles Dance Group > Rozhovory > Osobnosti regionu

Orientální tanec pomůže srovnat záda i psychiku. Ve Dvoře je učí mladá studentka - zkušená tanečnice Khattya.

Redakce / 2.04.2016, Dvůr Králové nad Labem
Vždy mě fascinovali lidé, kteří měli již od mala jasné představy, co budou dělat. A nejenže od svých snů a plánů neustoupili, ale své nadšení pro věc šíří dál. Mezi takové nadšence patří Kateřina Krupková, studentka 2. ročníku vysoké školy v Hradci Králové, která vede ve Dvoře lekce orientálních tanců. V tanečním světě je známá pod jménem Khattya.

Absolventka místního gymnázia studuje v současné době v Hradci Králové vysokou školu - obor Sociální patologie a prevence. Prevence se vlastně v určitém smyslu pojí i s tancem, neboť lze díky němu předcházet zdravotním potížím ať psychickým, či fyzickým. Tak jako to bylo v jejím případě.


Odkdy se ty sama věnuješ orientálním tancům a co tě k tomu přivedlo?

Tančím zhruba od svých 10 let. V tomto věku jsem začala mít problémy se zády, a tak jsem hledala vhodnou formu zdravého pohybu. Miluji hudbu, obdivuji umění, takže orientální tance si mě hned získaly v mnoha ohledech a co je důležité, hlavně mi neustále pomáhají právě po té zdravotní stránce.

Byl tady v té době nějak kroužek? Kdo byl tvým učitelem?


Tančila tu Martina Krausová, lektorka z Nové Paky. To bylo ještě v DDM Jednička a v Hankově domě. Postupně jsem prošla řadou učitelů - ať na kurzech a seminářích u tuzemských i zahraničních lektorů. Asi největší díky však patří lektorce Sahar, která mi pomohla proniknout do tohoto tanečního světa daleko hlouběji.


Účastnila ses tehdy také soutěží?

Ano, účastnila. Postupem času hned z několika pozic. Jako sólistka i jako členka profesionální královéhradecké skupiny Sahar, se kterou již několikátým rokem tančím. Jelikož vedu kurzy a mám mezi svými žačkami spoustu těch, které také vystupují, tak jezdím na soutěže i jako lektorka a měla jsem i možnost být na druhé straně, tzn. v porotě.
Velkou radost mi udělala loňská v
ítězství v dvoukolové kategorii profesionálů ze soutěže v Náchodě a 3. místo z Itálie při festivalu Orientalya Lab.


Co tě vedlo k tomu sama kurzy orientálního tance pořádat?

Dá se říct, že jsem převzala štafetu po paní vychovatelce Rejlové ze ZŠ 5. května, kde vedla v rámci družiny taneční kroužek. Věděla, že tančím, a tak jsem jí tam chodila občas vypomáhat. Hned, jak to bylo možné, mi však kroužek plně přenechala a já tak začala s výukou dětí. K hodinám pro dospělé jsem se dostala až po gymnáziu. Bylo to na základě žádostí žen z města, což bylo velice milé a příjemné. Nějak to celé vyplynulo samo.


Kolik kurzů nyní vedeš?
Soutěž Hvězda Orientu Náchod 2015Momentálně vedu dospělé začátečnice a pokročilé ve Dvoře Králové a tři skupiny dětí při ZŠ 5. května. K tomu se přidaly lekce pro začátečnice na Nové Americe, čas od času zaskakuji v Hradci Králové a v Náchodě právě za lektorku Sahar, která hodně cestuje a učí po celém světě. Do toho pořádám workshopy a soukromé hodiny. 


Může orientální tanec pomoci ženám s bolavými zády?

Je řada pohybů a prvků, díky nimž se můžeme správně uvolnit, prokrvit a posílit zádové svalstvo. V hodinách se učíme i správné držení těla a říkáme si, jak správně přistupovat třeba i ke kloubům. Kromě toho, že lze zbavit např. bolestí zad, formuje se celé tělo. Také se během tance zpevňují svaly pánevního dna. Tanec pomáhá i při menstruačních bolestech. Během intenzivnějšího tréninku se samozřejmě dá shodit i nějaké to kilo. 


Může se stát, že pro někoho břišní tanec ze zdravotních důvodů vhodný není?

Pokud má někdo nějaké zdravotní omezení, je nutno, aby se vždy nejprve poradil se svým lékařem a pak své potřeby sdělil i lektorce. Je spousta prvků, které lze zvládat i s omezením. Vždy je to individuální záležitost.  


V
kolika letech mohou děti začít s břišním tancem?

Dá se říci, že kdo se naučí chodit, může tančit. Je to přirozený pohyb. Většinou však teprve s nástupem do školy jsou děti schopné víc začít koordinovat svoje tělo. Ať začnete tančit v pěti letech, ve třiceti, či v sedmdesáti - vždy je důležité vnímání sebe sama. Ze začátku jsou lekce spíš protahovací a teprve časem se přidávají jednotlivé prvky a kombinace, postupně i choreografie.


Ještě mi prozraď, kdo vám šije ty krásné šaty? Zvládají to samy tanečnice nebo si je lze někde zakoupit?

Více než
80 % mého šatníku a kostýmů pro mé kurzistky, zejména děti, šila moje mamka. Povoláním je zubní technik, takže smysl pro kreativitu jí nechybí. Je vážně moc šikovná. Šila vždy pro zábavu, tak toho moc ráda využívám. Moje hlava vždycky něco vymyslí, hodím to na papír, proberme to spolu a už se šije. Některé kostýmy jsou však koupené, a to nejčastěji z Egypta od proslulé návrhářky Hanan Mahmoud. Samozřejmě se dají sehnat a nechat ušít i jinde. Možností je v současnosti spousta.

Egypt musí být tvá vášeň - jezdíš tam často, třeba i profesních důvodů - tanec!?

Do Egypta jsem (prozatím) neměla to štěstí se podívat. Díky škole a dalším povinnostem nestíhám úplně vše, co bych v tanci chtěla. Hlavně orientální tanec není jen o Egyptě, ale i o dalších zemích, jako je Maroko. Zde díky Daně Minaříkové spolupracujeme se skupinou Sahar s marockou ambasádou, pro kterou velice často vystupujeme. Já osobně miluji tance z Perského zálivu. Existuje spousta dalších stylů s typickou hudbou, kostýmy atd. Ale to je zase na delší povídání... Co se týče vzdělávání, tak velkou výhodou je, že spousta akcí se koná Evropě, nebo přímo v ČR, kam se spousta zahraničních lektorů zve (např. festival Kouzlo orientu v HK, Tales of Sahara v Brně, trochu z jiného soudku je zase Tribal Prague a nespočet dalších). 

Jaké jsou tvé taneční plány?

Přes léto sice neprobíhají pravidelné lekce, ale chystám náhradu formou seminářů a od září zase vše na novo. Ráda bych přidala nějaké lekce pro děti v našem městě. Jsem moc ráda, že je o orientální tanec zájem ze strany veřejnosti. Plánů je velká spousta. V nejbližší době je to např. seminář se živou hudbou, v létě prodloužený víkend s tancem. Plánuji se zúčastnit dalších zahraničních festivalů. Chci i do budoucna pořádat orientální akce a stále vést kurzy, předávat toto krásné umění dál. Největším oceněním pro mě nejsou medaile, ale pocity z tance.  Ať už jsou to prožitky při vystoupeních, nebo viditelná pomoc ostatním ženám najít sebe sama, odreagovat se, stát se vlastně onou "Ženou". Spousta kurzistek díky tanci získala zdravé sebevědomí. Je to pro mě tím největším oceněním, jaké může být - dělám to, co má smysl a činí radost i jiným.


Děkuji za rozhovor.


Kateřina Sekyrková

Královédvorsko.cz

Související články
Seznamte se s autorem šachového stolku na náměstí TGM: Petr Vaněk z Nemojova
Lucie Sýkorová z TS Attitude: „Výzvy jsou super. Motivují nás a dostávají z naší osobní "komfortní zóny”.
Zápis do tanečních kurzů na rok 2016 stále probíhá
Angeles Dance Group - královédvorská taneční skupina s vlastní show
Úspěchy orientálních tanečnic ze Dvora Králové
Úspěchy královédvorských orientálních tanečnic na Dvorské Jedničce
Letní orientální show Na Kopečku - 15. července 2016
Taneční pro manželské páry a dvojice začíná ve Dvoře Králové 18. září. Učit budou noví lektoři.
Dvě stříbrné medaile z Německa pro královédvorskou tanečnici Khattyu
Festival AFRICA LIVE s vůní Maroka i královédvorskou orientální tanečnicí
Večer s orientálním tancem v Penzionu Za Vodou (30. září 2016)
Kurzy břišních tanců pro děti ve Dvoře Králové
Závěrečný věneček tanečních kurzů pro dospělé
Medailové úspěchy skupiny Malika v Třebechovicích pod Orebem
Podzim s vůní Orientu - kurzy břišních tanců i taneční show (13. října 2018)
Orientální show (sobota 13. října 2018)
Kurzy břišních tanců ve Dvoře Králové n. L. (šk. rok 2019/2020)
Taneční pro dospělé v Hankově domě začínají v říjnu
Orientální show 2019 (19. října) v ZUŠ R. A. Dvorského
Vaše komentáře

Přečteno 1435x